Edycja - #OdNowa

Druga edycja Remembrance and Future Forum organizowana przez Centrum Historii Zajezdnia…

– W 2021 roku,

Zaproszeni goście ….

#Wykłady, debaty, dyskusje

Od 5 czerwca, co tydzień na stronach internetowych Centrum Historii Zajezdnia były prezentowane wyjątkowe, przygotowane specjalnie na potrzeby Forum wystąpienia gości na temat solidarności w kontekście aktualnych problemów globalnych. Poza wykładami, w ramach RAF Forum odbyły się także dyskusja online pt. “Konfrontacje z totalitaryzmami a kształtowanie się wolności religijnej”. W debacie zaplanowanej na 29 czerwca wzięli udział: prof. Kazimierz Michał Ujazdowski, prof. Gert Pickel z Uniwersytetu w Lipsku. Odbył się również cykl warsztatów zatytułowanych „Solidarność krok po kroku” prowadzonych przez prof. Michała Łuczewskiego. 

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Piotr Czekierda, Krzysztof Noworyta czy Dariusz Rosiak. Kolejnym wydarzeniem, które odbyło się w ramach Forum była debata historyków z Europy Środkowo – Wschodniej poświęcona drodze do wolności w poszczególnych krajach i radzeniu sobie z niechcianym dziedzictwem komunizmu. Dyskusję tę przygotowaliśmy wspólnie z Platformą Europejskiej Pamięci i Sumienia, a poprowadził ją dr Łukasz Kamiński.

Wybór motywu przewodniego zeszłorocznej edycji Forum nie był przypadkowy. Miał on związek z organizacją wrocławskich obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ “Solidarność”, które były organizowane przez Centrum Historii Zajezdnia. 

Wykłady i debaty Remembrance and Future Forum: